Przekłuwanie uszu

Jeszcze niedawno uszy przekłuwały dzieciom mamy, bądź babcie, jednak nie mając wprawy trudno jest przekłuć uszy idealnie i pod odpowiednim kątem. Trudno jest też zachować sterylność. Zabieg ten robimy raz na całe życie, lepiej więc skorzystać z pomocy fachowców.

PU1  PU5

PIELĘGNACJA:

Pierwsze kolczyki założone podczas zabiegu należy nosić aż do pełnego zagojenia! Nie należy ich zdejmować, późniejsze ich założenie w niezagojone dziurki może być trudne i powodować podrażnienia lub zakażenie. W początkowym okresie gojenia zdarzają się sytuacje, w których wszystko wskazuje na to, że miejsce przekłucia już jest prawie zagojone jednak po kilku dniach następuje pogorszenie. Należy bardzo dbać o higienę wokół nowo przekłutych dziurek. Nie wolno dotykać uszu brudnymi rękoma i koniecznie – przez cały okres gojenia – należy przynajmniej raz dziennie przekręcać kolczyki bez ich zdejmowania. Przemywać dziurki solą fizjologiczną – łagodzi, koi, błyskawicznie likwiduje pieczenie, wspomaga regenerację skóry i procesy gojenia). Jeśli to możliwe, przekłute uszy należy przemywać do trzech razy dziennie – rano, w południe i wieczorem. Do dezynfekcji można wykorzystać również wodę utlenioną.

PU6

 

 

CZAS GOJENIA:

Czas gojenia się przekłutych uszu zależy od naszego zdrowia oraz od higieny.
Zazwyczaj uważa się, że dziurki w uszach goją się około 2 – 3 tygodni.
Praktyka pokazuje jednak, że pełne zagojenie się uszu następuje dopiero po ok. 1 miesiąca.
Po pierwszym miesiącu dziurki są na tyle trwałe, że można zakładać inne kolczyki.
Trzeba jednak robić to bardzo ostrożnie i wciąż dbać o higienę przekłutych miejsc.

 

 

 

CZY TO BOLI?

Zabieg wykonywany jest przy wykorzystaniu specjalnego pistoletu ułatwiającego symetryczne przekłucie uszu pod kontem prostym do płatków usznych.
Przekłuwanie uszu nie boli, następuje uczucie gorąca i pieczenia.  
W wyjątkowych przypadkach przy bardzo niskim progu bólowym można zastosować znieczulenie.
Dyskomfort gorąco i pieczenie związany z przekłutymi uszami może być odczuwalny przez pierwszych parę chwil po zabiegu.

PU3  PU4